FORUM UDRUGE SLAST
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ISPRAVLJANJE TEHNIKE UDARACA

Go down

ISPRAVLJANJE TEHNIKE UDARACA Empty ISPRAVLJANJE TEHNIKE UDARACA

Postaj  Krešimir sri oľu 14, 2012 11:50 pm

Ispravljanje tehnike udaraca

Tehnika je iznimno važna. Ako je vaš igrač van granica dobre tehnike, onda je najvjerojatnije da on ili ona neće moći doći do najviše razine kvalitete i uspjeha u igri. Okrutna činjenica je da je slabost uvijek najizloženija upravo onda kada se dođe na vrh svoje igračke razine.

Prilikom rada s mladim igračem je veoma važno da gledate način izvođenja udaraca sa trenerskog i znanstvenog stajališta. Samo na taj način možete odrediti točno gdje je problem. Nadalje je važno i korisno imati vlastite smjernice koje primjenjujete - od povezivanja udarca u igri do svakog pojedini udarac zasebno.

STAV
Noge trebaju biti postavljene u širini ramena ili čak i nešto šire, koljena povijena, sa savijenim leđima, ramenima malo prema naprijed ( ovo je važno za ravnotežu i učinkovito postranično kretanje igrača ). Uvijek se valjanost stava gleda i ocjenjuje u odnosu na liniju igre (odakle loptica dolazi), a ne na stol ili protivnika. Uvijek lice igrača mora biti okrenuto prema liniji igre, kao i tijelo te obje noge.
Dobar stav treba biti prednost u odnosu na protivnika – što treba učiti i izgrađivati u taktici već početkom igračke karijere. Većina modernih igrača koristi četverokutno kretanje (ovisno odakle loptica dolazi), što štedi vrijeme, osobito u igri blizu stola. Kada se igrač odmakne natrag od stola strana kvadrata u forhendu se koristi nešto više jer pomaže pri izvođenju snažnih udaraca.

KRETANJE TIJELA
Ovdje govorimo o uporabi snage nogu, rotaciji tijela u struku i ramenima (ponekad ljuljanje, djelovanje ramena), brzina pokreta ruke, posebno podlaktice. Imajte na umu da pognuta glava prema naprijed proširuje raspon vaših mogućih udaraca i racionalizira vaše kretanje.


UDALJENOST I DULJINA UDARCA
Ovdje govorimo o dužini puta reketa. Za početnike je kratka putanja udaraca prioritet, a posebno je to važno u stavu blizu stola. (Manje će se pogriješiti ako je put reketa kratak). Pokušajte dati duže lopte i ograničiti pokret reketa nakon kontakta s loptom. Duži pokreti prilikom izvođenja udaraca kod vrlo mladih igrača mogu dovesti do ozljeda.

TAIMING
"Vrh" ili 1/2 cm prije nego je najučinkovitiji za kontrolu. ( Vrh je najviša točka u putanji loptice poslije njenog odskoka na vašoj strani stola). Mnogi Europski treneri su relativno kasno uvidjeli važnost najviše točke odskoka, znatno kasnije nego Azijci.
“Vrh“ daje najveću površinu ciljanja i daje igraču najbolje šanse za precizno udaranje lopte na drugu stranu stola.
Ako igrač udara loptu kada pada i kada je nisko, lako može doći do navike bježanje igrača od stola, naročito kada su pod pritiskom protivnika. To, naravno, daje protivniku znatno veće šanse za korištenje povoljnog kuta loptice za ubojite napade. Usvajanjem korištenja najviše točke odskoka loptice mladi igrači će stvoriti preduvjete za više opcija kada budu stariji i iskusniji. To će biti od primarne važnosti kasnije, osobito za igru igrača (ovo uključuje većinu djevojka igrača), jer će s tom vrstom igre imati uzak 'prozor' iz aspekta vremena.

POZICIJA STOLA
Ovdje govorimo o mjestu kontakta reketa s lopticom u odnosu na stol. Da li je to iznad stola, na kraju stola ili izvan stola? Za početnike je u smislu kontrole najbolje da vježbaju kontakt s lopticom na kraju stola ili iznad stola, naravno ukoliko lopta ne dolazi na sam kraj stola.



SLOBODNA RUKA
To je osobito važno za pomoć u izvođenju rotacije (pogotovo forhend stranom). Nedovoljno korištenje slobodne ruke smanjuje mogućnost kretanja i često dovodi do udaraca s forhend strane pri čemu se koristi samo polovica tijela - s rizikom izazivanja ozljede. Također slobodna ruka pomaže u održavanju ravnoteže i orijentacije. Za početnike ovo je često vrlo korisno u pomaganju oko predodžbe o tome gdje je lopta u odnosu na tijelo.

RUKA S REKETOM
Optimalna kut podlaktice u odnosu na nadlakticu za dobru kontrole je 90 stupnjeva u laktu, bez savijanja ručnog zgloba i sa malo otvorenim ili zatvorenim reketom. Oba lakta trebaju biti sa strane tijela, malo odmaknuti od tijela, a obje ruke opuštene. Udarci će biti inicirani iz lakta, te iz ramena (ali bez zgloba u početnim fazama treniranja). Imajte na umu da se na višoj - naprednoj razini ruka sastoji od tri zgloba - ramena, lakta i ručnog zgloba. Lakat i ručni zglob se kreću mnogo brže i više nego ramena i puno se koriste na najvišoj razini igre ( npr. brzi pokreti podlatice ). Također se kut u laktu sa 90 stupnjeva može povećati na 120 stupnjeva, ili čak s ravnom rukom čime se može povećati poluga i dati više snage udarcu.

Ovih sedam referentnih točki čine mehanizam kojim igrač udara lopticu i daje najbolju kontrolu.
Što je ranije moguće početnik treba naučiti kontrolirati ove mehanizme u cjelini, a ne samo parcijalno - pojedinačni element. To, naravno, uključuje dobro kretanje uz zadržavajući ravnoteže, što je zapravo kamen temeljac stolnog tenisa.
Trebate biti svjesni teorije održavanja kutnog momenta. Težište ruke (područje lakta) će pokriti neke udaljenosti u nekom vremenskom razdoblju. Budući da je udaljenost konstantna, ako je ruka kraća onda ona mora imati veću brzinu kako bi se pokrilo istu udaljenost. Ovaj princip je od vitalne važnosti u izvođenju udaraca kraćom rukom.

POVRAT U POČETNU POZICIJU
Udaranje loptice i povratak u početnu poziciju je jedno od najvažnijih načela u stolnom tenisu. Svaki put kada vi ili vaš protivnik udarite lopticu, kut igre će promijeniti. Nakon što ste izveli svoj udarac morate procijeniti kut igre dostupan protivniku – a potom se morate premjestiti na najpovoljnije mjesto i u najpovoljniju poziciju za zatvaranje ovog kuta igre protivnika.
Ne zaboravite i vraćanje reketa u početnu poziciju nakon svakog izvedenog udarca.
Povrat mora biti što brži, što daje dobru kontrolu.

ANTICIPACIJA – OĆEKIVANJE ( PREDVIĐANJE )
Dobra anticipacija daje mogućnost kontrole nad protivnikom. Nakon što izvedete udarac trebate se usredotočiti na protivnika. Promatrajte ga kako se kreće, u kojoj poziciji je, kakav mu je položaj tijela, kakav mu je stav, a prije svega treba gledati reket u mjestu i u vrijeme kada igrač izvodi udarac, tj. 4/5 centimetara prije kontakta s loptom. To bi vam trebalo dati prednost koja bi trebala biti dovoljna da se krećete i prije nego je lopta udarena od protivnika.
Sposobnost predviđanja što će vaš protivnik učiniti dat će vam veliku prednost. Ako trenirate mlade igrače učite ih od samog početka da u igri izvedu svoj udarac, a potom dobro gledaju što protivnik radi. Tako će vrlo brzo naučiti predviđati protivnikov udarac - bez razmišljanja.
Krešimir
Krešimir
Admin

Broj postova : 427
Join date : 11.03.2012
Lokacija : Slavonski Brod

https://slast.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.