FORUM UDRUGE SLAST
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PLASIRANJE LOPTICE I TAKTIKA

Go down

PLASIRANJE LOPTICE I TAKTIKA Empty PLASIRANJE LOPTICE I TAKTIKA

Postaj  Krešimir čet oľu 29, 2012 10:21 pm

PLASIRANJE LOPTICE

Kod plasiranja loptice na stol možemo govoriti o dubini plasiranja (bliže mrežici ili bliže krajnjem rubu stola) i o širini plasiranja (bliže sredini ili stranama stola).

Kratke lopte su one koje (ako ih protivnik ne udari) odskoče bar dva puta na protivničkoj strani stola tako da ih je vrlo teško napasti. Kratku nisku rezanu loptu najlakše se postiže kada dolazi ista takva lopta i to na način da ju se odreže laganim pokretom odmah nakon što odskoči ( ne u najvišoj točki). Takav rani kontakt s lopticom omogućava da upućena loptica bude kratka i niska.

Kratku lopticu je najbolje plasirati na sredinu stola, jer ako je kratka lopta upućena previše u stranu postoji rizik da loptica samo jednom odskoči prije nego što izađe izvan stola, pa je protivnik može napasti sa strane. Naravno, može se ponekad usmjeriti u jednu od strana u slučaju da je protivnik u lošoj poziciji za vraćanje loptice.

Druga vrsta rezane loptice koja se preporučuje je dugi brzi rez koji pada na sam kraj stola i tako napada protivnika. Za ovakav se rez lopticu kontaktira u najvišoj točki odskoka energičnim pokretom reketa.
Svrha nije da se po svaku cijenu onemogući protivnika da bilo kako napadne, već da ga se onemogući da sigurno i kvalitetno napadne.
Ovakav rez treba oprezno i precizno plasirati – najbolje u lakat protivnika, gdje se on mora izmaknuti kako bi izveo forhend ili bekend udarac. Osim ovog načina loptica se može plasirati duboko u lijevu ili desnu stranu stola gdje se protivnik mora znatno pomaknuti kako bi uopće došao do loptice.
Naravno, ako se uoči da protivnik nema dobar ulaz na rezanu lopticu u forhendu ili bekendu, može se lopticu često usmjeravati i plasirati tamo.

Najlošiji rezani udarac je onaj gdje loptica nije ni potpuno kratka ni potpuno duga.

Lopticu se može zarezati jače (reket prolazi ispod loptice) ili slabije (reket dotiče više zadnji dio loptice), a najbolje je kombinirati ova dva načina rezanja kako se protivnik ne bi navikao na jednoličnu količinu rotacije.

Kod bloka i napada vrijede ista pravila plasiranja loptice kao i kod dugog reza. Gađa se lakat ili mjesto do kojeg se protivnik mora pomicati kako bi stigao do lopte. Kod napada i bloka je bitno izvoditi varijacije plasiranja loptice kako protivnik ne bi mogao predviđati gdje će loptica biti upućena.

Ako ste od strane protivnika udaljeni od stola i tako prisiljeni na balon obranu, loptu treba smještati bliže kraju stola ( nikako ne bliže mrežici ). Također je pri tome potrebno koliko god je to moguće dati loptici rotaciju ( prema naprijed, postraničnu ). Time se protivniku smanjuje mogućnost izbora gdje zabiti lopticu, a povećava se mogućnost njegove pogrješke.

Prilagođavanje vlastite igre protivniku:

Svaki igrač ima svoje jake i slabe strane pa je često potrebno prilagoditi vlastitu igru kako bi se uspješnije igralo protiv takvog igrača.

Neke stvari se mogu uočiti već pri zagrijavanju, npr. po tome kako protivnik drži reket. Igrači koji drže reket penholder stilom često imaju snažan forhend dok im je bekend vrlo pasivan, služi samo za rez i blok.
Igrači kojima kažiprst strši visoko na reketu često imaju jaki forhend, ali slab bekend, dok oni kojima palac stoji visoko na gumi imaju jak bekend i slab forhend. Jednako tako se može izvuči zaključke po postavljanju nogu. Ako je lijeva noga puno bliže stolu igrač favorizira forhend, a ako je desna bliža stolu ima jak bekend.
Naravno, kroz samu igru se može lako primijetiti ako je protivniku jedna strana puno jača od druge.

Takvi igrači često pokušavaju što veći dio stola pokrivati s svojom jačom stranom.
Naravno u tom slučaju treba što češće lopticu smještati na njihovu slabiju stranu, ali ne treba zaboraviti da oni u pokušaju pokrivanja slabe strane u pravilu ostave i znatan dio jače strane stola otvoren.

Npr: igraču s jakim forhendom treba povremeno smjestiti lopticu duboko u forhend jer se on već napamet izvlači na bekend stranu. To nije samo lagano dobiveni poen već i način da protivnik tokom igre ostane u neutralnoj poziciji ne znajući gdje ćete poslati lopticu i tako opet možete koristiti njegovu slabu stranu.

Pojedini igrači su izrazito dobri u igri dalje od stola i vole otvorene izmjene udaraca. Protiv njih treba već od serve igrati „zatvoreno“ , s kratkim rezanim loptama, čekajući priliku za vaš kvalitetan ulaz. Često je, ako već do same izmjene udaraca dođe, protiv ovakvih igrača pametnije ostati bliže stola i blokati loptice nego se udaljiti od stola i igrati igru koja njemu bolje odgovara.

Drugi su odlični u kratkoj igri, sigurni u pimplu i imaju dobar ulaz na zarezanu lopticu. Protiv ovakvih igrača često je najbolje oružje otvorena flah igra, npr. pošaljete dugu brzu flah servu u njegov lakat (ili onu stranu koja mu je slabija) i nakon toga otvorena izmjena udaraca.

U svakom slučaju uvijek je važno i potrebno proučiti svog protivnika, pronaći mu moguće slabe strane i prilagoditi svoju igru kako bi se protivniku što više otežala igra.


Oporavak pokreta:

Često se puno govori o izvođenju raznih faza pokreta, ali na kraju kao veoma važnu treba dodati i fazu vraćanja igrača u neutralno stanje ( početni položaj ). Koliko god da je neki udarac jak ili precizan, on nije efikasan ako ne omogućava brz vraćanje u početni položaj i pravovremenu pripremu za slijedeći udarac.
Potpuno prebacivanje težine s jedne noge na drugu i široki pokret rukom koji se produžuje daleko naprijed, ili u stranu, može proizvesti snažan udarac, ali se u velikoj mjeri gubi na sposobnosti uspješnog odigravanja naredne loptice. Uz to se gubi percepcija gdje je lopta odigrana, kako ju je protivnik vratio i gdje ju šalje.

Uz kratke i kompaktne udarce više vremena vam ostaje za promatranje loptice i protivnika, te se tako povećava spoznaja o tome kakva loptica dolazi kao i gdje je treba odigrati. Međutim prekratkim pokretima gubi se sigurnost plasiranja i jačina udarca, dakle potrebno je pronaći potrebnu ujednačenost.

Ova ujednačenost se uvježbava i poboljšava treningom u kojem partneru šaljete lopticu samo na jedno mjesto (npr. u bekend) a on distribuira svoje blokove po cijelom stolu. Ukoliko vam povratni pokreti nisu dovoljno dobri nećete moći povezati i ponoviti više od nekoliko napadačkih udaraca. Tako ćete brzo spoznati intenzitet kojim možete igrati ili slikovito rečeno – razinu vlastite nesposobnosti.


Igra protiv obrane:
Obrambeni igrači, lovci, defanzivci...
Različiti izrazi za igrače koji igraju daleko od stola, pretežno koriste donju rotaciju (rezane lopte) i vraćaju napade dok ne natjeraju protivnika na pogrešku ili ne stvore priliku za vlastiti napad.

Najčešće su ovakvi igrači vrlo sigurni u pimplu (rez na rez) pa nema baš previše smisla čekati njihovu pogrešku ( jer su u tome iskusniji i spretniji ). Ali isto tako nema niti smisla pretjerivati s napadima pokušavajući silom i snagom udaraca završiti poen.

Potrebno je prije svega procijeniti vlastite sposobnosti, te u skladu s tim ocijeniti koje lopte se mogu napasti a koje ne. Treba igrati na sigurno dok se ne otvori dobra prilika za napad, nikako ne forsirati napad i ponavljati uzastopne napade.

Nekoliko pravila vrijedi za igru protiv svih vrsta obrambenih igrača na bilo kojoj razini igre:
- gađajte obrambenog igrača u tijelo,
- pomičite ga lijevo desno,
- obrambenog igrača natjerajte na kretanje naprijed-nazad ( kombiniranjem napada i kratkih plasiranih
loptica ).

Ovisno o vašoj i njegovoj razini igre će varirati učestalost lopti pogodnih za napad. Nemojte se precijeniti, ako igrate protiv dobrog defanzivca budite oprezni, strpljivi i čekajte pravu priliku.

Obrambeni igrači često imaju materijal na jednoj strani reketa (uglavnom travu ili soft), pa morate znati kakve gume vam protivnik koristi.

Soft ima sposobnost jače zarezati onu prvu (vaš flah ili rez) loptu nego trava, ali jednom kad krenete napadati više ne proizvodi jaku rotaciju. Protivnika koji lovi sa softom možete kontinuirano probijati brzim spinom jer jednom kad preuzmete inicijativu lopte nisu jako rezane.

Trava iznimno jako reže ( mijenja rotaciju ) vaše napadačke spin udarce, tako da vjerojatno nećete moći uzastopno napadati na nju, nakon jednog ili dva spin napada potrebno je lagano odrezati loptu i plasirati lopticu. Ako protivnik ovu pasivnu plasiranu lopticu vrati travom ona će biti flah ili imati vrlo malu rotaciju, pa ju se ponovno može snažno napasti spinom.

Čak i klasična backside guma ima svoja pravila ponašanja ovisno o tome kakvu joj lopticu pošaljete. Spori jako rotirani spin, kao i snažni brzi napad, je vrlo teško kvalitetno zarezati običnom gumom. Rezane i flah lopte su one koje se mogu jako i dobro zarezati ( pogotovo rezane ) beksajdom, kvalitetan napad teže.

Zato se nemojte prevariti – ako netko s backsideom vrlo jako reže loptu na pimplu ne znači da će ju jako zarezati kad ga napadnete. Slabi napad se još i može dobro zarezati, ali ako mu uputite pravi snažni i jako rotirani spin često će se vratiti slabije rezana loptica koju je moguće zabiti.

Rijetki lovci imaju toliko uvježban pokret rukom i zglobom da vaš kvalitetni napad mogu pretvoriti u kvalitetan rez. Ako naiđete na takve nema druge nego pomno pratiti što rade sa zglobom i uočiti kada jače zarežu lopticu, a kada slabije. Ipak i protiv takvih igrača ima jedan ključ: vrlo rijetko mogu to izvesti jednako uspješno i s forhendom i bekendom, najčešće je „opasna“ samo jedna strana.

I naravno, ako igrač ima materijal na jednoj strani potrebno je dobro pratiti da li okreće reket i s kojom stranom reketa odigrava lopticu.


O sreći:

U svakom sportu je prisutan određeni element sportske sreće. U stolnom tenisu to je najočitije kod rubova, neceva, prasica...

To je sastavni dio igre i nema nikakve koristi od nerviranja zbog toga. Umjesto nerviranja takve lopte treba shvatiti kao izazov i potruditi se vratiti ih. Tako se između ostalog stiče rutina brzog reagiranja u takvim situacijama, a smirenost može samo pomoći u daljnjem razvoju meča.


Treba istaknuti da igrači vrlo često zaboravljaju svoje poene dobivene na sreću, ali pamte svaki protivnički. Ipak, najčešće jedan igrač pogodi više rubova ili mrežica.
Neki igrači jednostavno šalju loptu bliže mrežici i kao posljedica toga često im loptica zakači mrežicu (isto je s rubom).

Jednako tako igrač koji šalje lopte blizu mrežice i ruba, često pogodi u mrežu ili izbaci loptu preko stola. Međutim, često puta ovo protivnik pripisuje svojoj zasluzi i smatra uobičajenim.
Zapravo zanimljivo je da puno igrača smatra dobiveni poen isključivo svojom zaslugom, a izgubljeni poen vlastitom pogreškom. Gdje je tu protivnik …… ?

Uzmimo za primjer situaciju u kojoj se jedan igrač brani zicerima daleko od stola a drugi pokušava poentirati. Ako igrač iz obrane vrati 5, 6 ili više lopti i napadač promaši, to više nije pitanje sreće - poen je zaslužen kontinuiranim vraćanjem (jer što više loptica padne na stol, to je veća šansa da će napadač promašiti). Ipak, napadač će biti uvjeren da je to bila njegova glupa greška i da je krivica samo na njemu.


Stav prema igri:

Koliko se često mogu vidjeti izrazi nevjerice i čuđenja zbog loše igre? Mnogi ne samo da se ne pokušavaju kontrolirati, već se namjerno trude protivniku dati do znanja da im je loš dan... Da im se odlijepila guma... Da im ne odgovara stol... Da u zadnje vrijeme ne treniraju... Da ih nešto boli …. Dakle općenito da su inače puno bolji, ali eto sad im se dogodila loša igra.

Takvo ponašanje dolazi od igrača kojima je bitniji ego nego partija stolnog tenisa. Bitnije im je održati sliku da su oni na neki način ili u nekom drugom vremenu bolji od suparnika, nego stvarno sada pobijediti tog suparnika.

Svi mi naravno imamo dobre i loše dane. Ono što čini dobrog igrača je da unatoč svim preprekama i nepovoljnim uvjetima šutke igra i izbori pobjedu.

Ako vas je netko pobijedio to znači da je bio bolji, i ti treba biti kraj priče.
Nitko vas poslije neće pitati koliko je rubova pogodio ili kako ste vi odigrali, jedino što je bitno je tko je pobijedio.
To ne mora značiti da je protivnik bolji od vas, ali to je i potpuno nebitno. Ako vas je pobijedio znači da je njegov nivo igre dovoljno blizu vašem da u tom trenutku i u tim uvjetima bude bolji od vas.

Protivnik je pogodio dva ruba kod rezultata 10:10 u petom setu? Smatrate da nije zaslužio pobjedu? Želite reći da vi zaslužujete pobjedu? Jer ste bolji? Ako ste bolji, kako to da ste se našli u situaciji 10:10 u petom setu?


Krešimir
Krešimir
Admin

Broj postova : 427
Join date : 11.03.2012
Lokacija : Slavonski Brod

https://slast.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.